Luna iunie- un vis frumos de microbist

În această lună iunie ascultăm oamenii în jurul nostru și parcă nimic nu se mai aude în jurul nostru. Eventual pe plan fotbalistic mai auzim rar dezamăgirile legate de înfrângerile recente ale echipei naționale a României. Numai că pentru noi românii luna iunie a fost un vis frumos, un vis care parcă nici măcar nu a existat. Și totuși…A fost visul american a unui “Campionat mondial ” din Statele Unite ale Americii în noaptea de 19 iunie a anului 1994. România întâlnea Columbia, văzută ca una dintre favoritele la câștigarea titlului mondial. În schimb… https://youtu.be/uJ9KgJGgZHc

Și România învingea Columbia cu scorul de 3-1 prin golurile lui Florin Raducioiu (2) și Gheorghe Hagi. Urmarea este cunoscută pentru iubitorii fotbalului. După înfrângerea cu Elveția 1-4 , România a învins Statele Unite ale Americii chiar la ea acasă prin golul lui Dan Petrescu ajungând în optimile de finală mondiale. Calificarea în sferturile de finală a fost adusa după victoria de vis cu Argentina cu scorul de 3-2 prin golurile lui Ilie Dumitrescu (2) și Gheorghe Hagi. Am fost la cinci minute de o semifinala de Campionat Mondial în sfertul de finală cu Suedia și..totuși nu s-a întâmplat (2-2 după 120 de minute prin golurile lui Florin Raducioiu și înfrângerea la loviturile de la 11 metri).

Patru ani mai târziu România participa la “Campionatul mondial ” din nou de data aceasta în Franța. În ziua de 15 iunie…https://youtu.be/s0ngkqOFGlE

După aceste două victorii, 1-0 cu aceeași Columbia, 2-1 cu Anglia și un egal 1-1 cu Tunisia, gol Marius Lăcătuș România era învinsă de Croația în optimile de finală 0-1, tot printr-un gol din lovitură de pedeapsă.

Doi ani mai târziu în ziua de 20 iunie România întâlnea Anglia, în faza grupelor, pentru un loc în sferturile de finală ale “Campionatului european ” de fotbal din Belgia și Olanda. Urmarea a fost https://youtu.be/fOsOm73N0vs

Naționala noastră în schimb a fost învinsă în sferturile de finală de Italia, scor 0-2 curmand parcă visul frumos al unei generații magice. Nereușind ca să se mai califice la niciun Campionat Mondial și doar cu două calificări meteorice la Campionatele Europene din 2008 și 2016, de unde nu a ieșit din faza grupelor, parcă ceva s-a aprins în noi în ziua de 21 iunie a anului 2019 la Cesena. Avea loc “Campionatul European” u21 unde România, după ce a învins Croația cu 4-1, întâlnea Anglia.

După victoria incredibilă cu Anglia (4-2) și un egal, 0-0 cu Franța, România u21 era învinsă în semifinalele competiției de Germania cu 2-4.

După trei ani de la această performanță nu putem spune că jucătorii generației “Campionatului European ” din anul 2019 au făcut un progres în cadrul echipei naționale. România nu s-a calificat la competițiile majore, iar prestația sa în cadrul “Ligii Națiunilor” este departe de așteptările noastre. Neregasindu-ne în aceste eșecuri am devenit în fotbal mai nostalgici ca niciodată în această lună iunie. Fiind și optimiști incurabili nu ne rămânem decât să sperăm că va mai fi o lună iunie care va mai duce, prin calificări la Campionate Mondiale sau Europene, la continuarea unui vis frumos.