O partidă de fotbal cât pentru o carte de istorie

Aseară la Madrid pe stadionul “Santiago Bernabeu” s-a scris o nouă pagină de istorie din cadrul prestigiosului club Real Madrid. Având parcă proaspăt în amintire parcursul echipei spaniole până în semifinalele “Champions League ” Manchester City nu credea că va păți la fel. În faza grupelor cine vedea pe Sherif Tiraspol învingând pe “Santiago Bernabeu” cu 2-1 și victoria chinuită de la Milano nu credea că Real Madrid va trece de faza grupelor. Și s-au calificat de pe locul întâi cu victorii pe linie. Nici Paris Saint-Germain în minutul 60 a celei de a doua manșe la Madrid nu credea că va mai pierde calificarea în sferturile de finală ale competiției. Atunci a intervenit Karim Benzema și greșeala portarului parizian Donaruma pentru ca Real Madrid să înscrie trei goluri și să ajungă în sferturile de finală. În această fază a competiției întâlnea la Londra pe Chelsea și palpitațiile optimilor de finală păreau uitate mai ales că echipa spaniolă a câștigat cu 3-1 prin tripla aceluiași Karim Benzema. Totuși în minutul 72 pe “Santiago Bernabeu” Chelsea conducea cu un neverosimil 3-0 și a avut un gol anulat. Minutul 73 declanșează “spiritul lui Juanito” madrilen și Rodrigo și din nou Karim Benzema aduc calificarea spaniolilor în semifinale. În această fază a competiției au întâlnit galonata Manchester City cu antrenată de Pep Guardiola, poate unul dintre cei mai buni antrenori din lume. Partida tur de la Manchester încheiată cu 4-3 pentru echipa gazdă părea un scor mincinos pentru că Manchester City a părut superioară echipei spaniole. La manșa retur de la Madrid chiar dacă a încercat să amenințe poarta până în minutul 75 Real Madrid nu a tras niciun șut pe poartă. În minutul 75 Bernardo Silva primește o pasa pe partea stânga centrează în fața porții și din partea dreaptă țâșnește extrema “cetățenilor” Ryad Mahrez și înscrie în poarta spaniolă. Totul pe stadionul “Santiago Bernabeu” era redus la tăcere. Mai ales că nici Karim Benzema și nici Vinicius Junior nu erau inspirați și echipa din Anglia avea posesia și chiar ocaziile de gol. Real Madrid părea că nici măcar nu se poate apropia de poartă. În minutul 89:16 nimeni din lumea fotbalului nu mai credea că Manchester City nu va juca finala “Champions League”. Atunci intrat în a doua repriză, Eduardo Camavinga trimite o pasă genială în careu lui Karim Benzema care recentreaza în careu de unde rezerva, Rodrigo cu exteriorul înscrie. Era 1-1 și publicul spera ca cele șase minute de prelungire dictate de arbitrul italian Orsato să fie o presiune continuă la poarta echipei Manchester City în căutarea golului 2 care să trimită partida în prelungiri. Fiind o echipa care stăpânește foarte bine posesia specialiștii s-ar fi așteptat ca Manchester City să “fure” mingea. Totuși nu s-a întâmplat și în minutul 90:48 Daniel Carvajal primește mingea și centrează în careul englez și Rodrigo înscrie din nou ducând stadionul “Santiago Bernabeu” în extaz. Un minut mai târziu aceluiași Rodrigo îi este refuzată tripla istorică de portarul lui City, Ederson. Ca un boxior numărat în picioare, dar care nu se preda în prelungiri în minutul 94 Manchester City primește lovitura de grație prin faultul asupra lui Karim Benzema în careu și arbitrul dictează o lovitură de la 11 metri. Chiar dacă a avut o partidă mai slabă parcă numai golgheterul competiției și omul care a dus-o prin golurile sale pe Real Madrid în semifinalele competiției putea ca să iasă la rampa. A ieșit Karim de pe teren, dar numai după ce a transformat sigur lovitura de la 11 metri. Posesia și ocazia lui Fernandinho nici nu au mai contat după acel moment pentru că cele 5 minute de glorie a lui Real Madrid au fost mai eficiente decât ocaziile lui Grealish de la 0-1.

Rămâne de văzut dacă în finala “Champions League” de la Paris se va mai repeta scenariul echipei Real Madrid din fazele competiției întâlnind poate cea mai în forma echipă a competiției, Liverpool. Numai că ceea a realizat până în finală Real Madrid este demn de povestea unei echipe mari care prin forța stadionului “Santiago Bernabeu” , a “spiritului lui Juanito” și a tot ceea ce înseamnă istoria clubului a reușit să învingă imposibilul. Ceea ce de multe ori nici noi ca persoane nu mai credem de a realiza în viața noastră personală sau profesională. Poate că încă pe stadionul imens din Madrid “Santiago Bernabeu” se mai aude încă “Si! Se puede” (Da! Se poate)”. Ceea ce a făcut ca aseară să fie scrisă o nouă frumoasă poveste pentru amatorii de fotbal și ai aceste competiții de gală “Champions League “.